Krav Maga, jako najskuteczniejszy system samoobrony

 

Krav Maga z hebr. dosłownie znaczy „walka w bliskim kontakcie”. Jest to Izraelski system samoobrony i walki wręcz opracowany w latach 30. XX wieku w Czechosłowacji, przez Imi Lichtenfelda. System bazuje na podstawowych odruchach obronnych człowieka, które przez specjalistyczny trening są wzmacniane i utrwalane. System nieustanie ewoluuje na drodze licznych badań oraz doświadczeń użytkowników.

Na treningu Krav Maga każdy scenariusz jest realny tak jak w życiu. Ćwiczy się, zatem przeróżne koncepcje ataku. Każdy może być zaatakowany przez jednego, dwóch lub grupę agresorów. Może być zastraszany nożem, pałką bądź bronią palna. Może być zaatakowany cięciem nożem lub ostrym narzędziem bądź uderzeniem pałką. Nie jest istotne, w jaki sposób ofiara została zaatakowana liczy się to jak walczyć będzie o swoje życie lub bliskich w danej sytuacji. Treningi Krav Maga uczą najskuteczniejszych form obrony dających szanse przetrwać w najbardziej ekstremalnych sytuacjach zagrożenia. Podczas zajęć studenci pogłębiają wiedzę z zakresu walki „wszechstronnej” (walka we wszystkich dystansach – stójka, klincz, parter oraz obrona przed atakiem i szantażem z użyciem broni palnej, noża, pałki itd.). W treningi najczęściej wplatane są również ćwiczenia fizyczne budujące i poprawiające wydolność organizmu jak i wszystkie aspekty motoryczne trenującego. Skuteczność i rekomendację Krav Maga, jako najlepszego systemu samoobrony mogą potwierdzić służby mundurowe tj. wojsko, policja, straż graniczna, które w zakresie Krav Maga są szkolone w wielu krajach już od 1972 roku.

Obecnie nauka Krav Maga jest obowiązkowa w izraelskich szkołach publicznych. Krav Maga, jako tzw. system walki jest niemal całkowicie pozbawiony znanej z innych sztuk walki, otoczki filozoficznej – jego główna myśl brzmi jednoznacznie: „Jeżeli Twoje życie lub zdrowie jest zagrożone, masz prawo do jego obrony, bez względu na środki”. Podstawowym celem szkolenia jest nauczenie przewidywania sytuacji zagrożeń, ich unikania, przytomności umysłu i działania w stresie. Swoją skuteczność Krav Maga zawdzięcza techniką zadawanym w czułe punkty ciała ludzkiego: oczy, gardło, krocze, stawy kolanowe lub skokowy itp. Ciosy zadaje się przy użyciu każdych dostępnych narzędzi, przez które rozumie się nie tylko części ciała, takie jak: głowa, łokcie, pięści, dłonie, palce, kolana i stopy, ale także przedmioty codziennego użytku, począwszy od damskiej torebki, poprzez komplet kluczy, a na parasolu czy krześle skończywszy. Nic, zatem dziwnego, że wszyscy eksperci sztuk, sportów i systemów walki praktycznie zgodni są, co do stwierdzenia, że Krav Maga jest na chwilę obecną najlepszym systemem samoobrony. Z tego też względu system cieszy się coraz to większym zainteresowaniem.

Źródło: Fragment Pracy Magisterskiej (str.23-24), Roberta Budnego pt. „Analiza rozwoju struktury Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sztuk Walki (WSSW) w Poznaniu.  Badanie zadowolenia z uczestnictwa w treningach. Diagnoza sukcesów sportowych i organizacyjnych wraz z prognozowaniem ich w przyszłość”, Poznań 2015.