Historia Twórcy Krav Maga Imi Lichtenfelda

 

Imi_Lichtenfeld

Twórca systemu Krav Maga jest Imi Lichtenfeld z j.hebr. Imi Sde-Or. Urodził się 26 maja 1910 w Budapeszcie.[1] Dorastał w Bratysławie. W jego domu sport i szeroko rozumiana kultura fizyczna były bardzo ceniona. Z pewnością te elementy przyczynił się do ukształtowania jego niezwykłej osobowości.

Nie można tu pominąć roli ojca Imiego, Samuel Lichtenfeld, który wprowadził go w świat sportu. Był on także wyjątkowa postacią. W wieku 13 lat wstąpił do cyrku, w którym przez kolejne 20 lat uprawiał zapasy, podnoszenie ciężarów i różnego rodzaju pokazy siły. W tych latach poznał mnóstwo ludzi uprawiających przeróżne sporty w tym także techniki walki i obrony, którzy dzielili się z nim swoją wiedzą.
Gdy porzucił cyrk zamieszkał w Bratysławie (wówczas znanej, jako Presburg). Założył tam klub ciężkiej atletyki pod nazwą „Hercules”. Następnie wstąpił do straży miejskiej, gdzie awansował do stopnia głównego detektywa. Przez lata pracy Samuel zyskał reputacje oficera, który zaaresztował i doprowadził przed sąd największą liczbę morderców i brutalnych przestępców. Trenował on także ludzi ze swoich szeregów      w         samoobronie.
Gdy urodził się Imi ojciec stopniowo zaczął zaszczepiać w nim pasję do sportu. Na początku pływanie, później gimnastkę, zapasy i boks. Wprowadzać go
w sferę sportu. Z biegiem lat Imi trenował pod okiem ojca także podczas treningów grup detektywów regularnie uczonych przez niego. W 1928 roku Imi zdobył Mistrzostwo Młodych Słowaków w Zapasach, a w roku 1929 tytuł Mistrza w klasie dorosłych w wadze półśredniej. W tym samym roku zdobył także
Mistrzostwo kraju w Boksie i Międzynarodowy Tytuł Mistrza w Gimnastyce.
W kolejnej dekadzie Imi skupił się głównie na zapasach, które uprawiał zarówno, jako zawodnik jak i trener. Rok po roku zdobywał Mistrzostwa Słowacji
w swojej klasie wagowej. Dzięki czemu zapewnił sobie powołanie do kadry i stał się jednym z najlepszych zawodników w Europie.     .
W latach 30. XX wieku stanął w obliczu realnego zagrożenia ze strony faszystowskich bojówek. Ze względu na swoje umiejętności stał się liderem młodych Żydów, którzy starali się przeciwstawić narastającej fali agresji. W czasach okupacji faszystowskiej zorganizował grupę samoobrony, która strzegła żydowskiej dzielnicy. W latach 1936-1940 Imi wielokrotnie walczył w pojedynkę i w grupie z antysemickimi zbirami. Te wydarzenia wpłynęły na przemianę Imiego z sportowca do zdeterminowanego i autentycznego wojownika w walce wręcz. Ta działalność na rzecz samoobrony społeczności sprawiła, że Imi poszukiwany był przez faszystowsko-nazistowski rząd okupacyjny. Nazistowskie prześladowania wkrótce osiągnęły apogeum, gdy Niemcy rozpoczęli program eksterminacji europejskich Żydów.
W maju roku 1940 syjonistyczny ruch młodzieżowy o nazwie Beitar zaprosił Imiego na pokładzie statku rzecznego o nazwie Pentcho, który miał popłynąć do Palestyny. Łódź ta została przystosowana do transportu uchodźców z Europy do Ziemi Obiecanej, Izraela (nazwanej wówczas Palestyna). Podróż rozpoczęto 18 maja 1940. Na pokładzie znalazło się 514 pasażerów, głównie członków Betar, w tym grupa 101 pasażerów, którzy wsiedli w Jugosławii[3]. Zostali oni zwolnieni z obozów koncentracyjnych Sachsenhausen i Buchenwald. Początkowo przebiegała z biegiem Dunaju przez wrogie, choć nieokupowane jeszcze tereny Węgier, Chorwacji, Jugosławii, Bułgarii i Rumunii. Kilkakrotnie Imi musiał wskakiwać do wody, by ratować pasażerów, którzy wypali za burtę lub by ratować torby z jedzeniem, którego wówczas brakowało. W rezultacie zapadł na ciężkie zapalenie ucha. W dniu 9 października 1940 roku na pokładzie Pentcho wybuchł kocioł parowy, powodując osadzenie statku na mieliźnie nieopodal greckiej wyspy Kamilanisi. Imi wraz z czteroosobową grupą wyruszył mała łodzią wiosłową w poszukiwaniu pomocy.  Rankiem piątego dnia wyprawy znalazł ich brytyjski okręt wojenny i dostarczył do Aleksandrii w Egipcie. Stan Imiego bardzo się pogorszył, przez co musiał przejść tam serię operacji w szpitalu      żydowskim.
Grupę rozbitków z Pentcho odnaleźli Włosi i internowali ich na Rodos. Stamtąd przetransportowano ich do włoskiego obozu w Ferramonti na południu Włoch. Część z nich trafiła także do       Auschwitz.
Kiedy Imi pozbył się infekcji wstąpił do Legionu Czeskiego, podległego podczas II wojny światowej dowództwu Armii Brytyjskiej. Służył w niej około półtora roku. Walczył m.in. w Libii, Syrii, Egipcie i Libanie. Po zakończeniu przykładnej służby wojskowej na Bliskim Wschodzie zwolniono go z armii brytyjskiej tuż po zwycięstwie nad Afrikakorps pod El Alamein w 1942 roku.
Imi otrzymał pozwolenie na wjazd i pobyt w brytyjskiej Palestynie. W owym czasie wielu przyjaciół i byłych uczniów Imiego służyło w ruchu oporu Hagana. Przedstawili go oni generałowi Ichakowi Sadehowi, dowódcy Hagana, który natychmiast przyjął go do organizacji. Ówczesnym systemem nauczanym w żydowskich jednostkach ruchu oporu był Kapap. Nazwa pochodziła od skrótu
słów „Krav Panim el Panim”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „walkę twarzą w       twarz”.
W 1944 roku Imi rozpoczął szkolenie izraelskich bojówek w dziedzinach, w których stał się specjalistą m.in. walki wręcz, pływanie, posługiwanie się i obrona przed atakiem nożem. Szkolił elitarne oddziały tj. Hagana i Palmach (kompanie szturmowe, których zadaniem  miało być prowadzenie wojny partyzanckiej w przypadku zajęcia Palestyny przez wojska niemieckie), w tym także Palyam (oddział komandosów morskich) oraz grupy funkcjonariuszy policji.
Wraz z narodzinami Państwa Izrael, Hagany przekształciły się w Izraelskie Siły Obrony (Israel Defense Force – IDF). Imi został w nich naczelnym instruktorem wychowania fizycznego i walki w bliskim kontakcie. Uczył w Szkole Sprawności Bojowej (School of Combat Fitness). Służył w Siłach Obrony Izraela (IDF) przez około 20 lat, podczas których rozwijał i szlifował swoje wyjątkowe metody samoobronny i walki wręcz. Jego zadaniem było nadzorowanie, by oddziały wojskowe były perfekcyjnie wyszkolone w walce wręcz. Kapap nie był jednolitym systemem, lecz programem szkolenia obejmującym rygorystyczne ćwiczenia fizyczne, strzelanie, posługiwanie się materiałami wybuchowymi, radiokomunikację, umiejętność przetrwania w trudnych warunkach, pierwszą pomoc i znajomość języków wroga. Regularne siły Izraela, będącego w stanie wojny z sąsiedztwem arabskim lub z nieustępującymi atakami terrorystów, potrzebowały jakiegoś szybszego w przygotowaniu do służby żołnierza systemu walki. Dlatego też znani instruktorzy sił specjalnych: Dennis Hanover i Chaim Peer wraz z Lichtenfeldem położyli fundamenty pod to, co jest dzisiejszą Krav Maga. Imi zmodernizował system tak by sprostać potrzeba IDF. Dzięki temu zyskał uznanie najważniejszych stopniem dowódców            Izraela.
Po przejściu w stan spoczynku adoptował system nazwany Krav Maga z j. hebrajskiego „walka w bliskim kontakcie” na potrzeby osób cywilnych. W celu upowszechnienia swoich metod otworzył dwa centra treningowe: w Tel Awiwie i Netanii. Przez kolejne lata Imi Lichtenfeld dalej służył, jako konsultant i instruktor Krav Maga w      IDF.
W roku 1972 w Wingate Institute of Sport and Physical Education w Netanya odbył się pierwszy kurs cywilny dla instruktorów Krav Maga. W 1978 roku Imi i jego najbardziej oddani uczniowie założyli Izraelskie Stowarzyszenie Krav Maga. Celem stowarzyszenia było propagowanie Krav Maga w kraju. Imi piastował stanowisko Prezesa Stowarzyszenia           dożywotnio.
Na początku lat 90.XX w. Grandmaster Imi wyraził życzenie powołania International Krav Maga Federation (Międzynarodowej Federacji Krav Maga), której celem było popularyzowanie Krav Maga na całym świecie.
Imi Lichtenfeld zmarł 8 stycznia 1998 w wieku 88 lat. Kilka lat po jego śmierci, grupa jego najbliższych instruktorów utworzyły własne federacje potocznie nazywane „córkami”.

Źródło: Fragment Pracy Magisterskiej (str.17-20), Roberta Budnego pt. „Analiza rozwoju struktury Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sztuk Walki (WSSW) w Poznaniu.  Badanie zadowolenia z uczestnictwa w treningach. Diagnoza sukcesów sportowych i organizacyjnych wraz z prognozowaniem ich w przyszłość”, Poznań 2015.

[1] Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Imi_Lichtenfeld – 03.05.2015r.

[2] Źródło: http://www.wertheimer.info/family/GRAMPS/Haapalah/img/5/1/bf54861d8bd319a6a15.html –    03.05.2015r.

[3] Źródło: http://www.wertheimer.info/family/GRAMPS/Haapalah/ppl/8/8/bd0e86e193202c49188.html