Historia Krav Maga International Federation w Polsce

 

KIF_Polska

 

Mistrzami Francji Krav Maga – 12.04.2015r. Paryż. Od lewej: Alexandre Lockert , Alain Formaggio i Robert Budny

Prekursorem Krav Maga International Federation (KIF) i szkoły Alaina Formaggio w Polsce jest Robert Budny. To on jako pierwszy Polak nawiązał kontakt i współpracę z Formaggio. Miało to miejsce podczas pierwszej podróży szkoleniowej w dn. 15-22.09.2013r. w Paryżu. Była ona kluczowa i zapoczątkowała daleko idącą kooperację. Niespełna miesiąc później Budny powrócił do stolicy Francji by rozpocząć szkolenie weryfikujące jego umiejętności Krav Maga. Przeszedł wówczas cały program szkolenia od początku bez względu na stopnie KRAV MAGA jakie posiadał w innych federacjach. Ostatecznie zdobył niebieski pas (G3)w Krav Maga, Kapap, COS oraz Self-Pro. Po powrocie do kraju Budny podzielił się swoją wiedzą, umiejętnościami oraz informacjami z instruktorem Robertem Kaźmierczakiem i zaproponował współpracę oraz utworzeniu polskiego przedstawicielstwa KIF. Kilka miesięcy później Kaźmierczak wybrał się do Francji by przejść to samo szkolenie weryfikujące, które Budny zrobił kilka miesięcy przed nim i tym samym zdobył niezbędne uprawnienia. W czerwcu 2014 Budny i Kaźmierczak wyruszyli razem na ostatnią część szkolenia KIF. Ukończyli je i otrzymali czarne pasy Krav Maga, Kapap, Close Combat Operation System (COS) oraz Self-Defense Professionnal (Self-Pro). Uzyskali także uprawnienia do samodzielnego nadawania stopni zaawansowania w postaci pasów od żółtego do brązowego. Po zdanym kursie Master Formaggio powierzył im funkcję Przedstawicieli KIF w Polsce. Tym samym szkoła Robert Budnego Wielkopolskie Stowarzyszenie Sztuk Walki (WSSW) oraz klub Boks Poznań (obecnie Klub Sportów Walki KKS Lech Poznań) sekcja Krav Maga Poznań, Roberta Kazimierczaka zostały jedynymi w naszym kraju przedstawicielstwami Krav Maga International Federation. Niespełna cztery miesiące później reprezentant Kazimierczak coraz bardziej odchodził od rozwiązań i ustaleń jakie obaj Panowie ustali przy decyzji o podjęciu współpracy. Z uwagi na nie wywiązanie się przez niego z ustaleń kooperacji między klubowej Zarząd WSSW postanowił zerwać współprace. Na chwilę obecną oba kluby działają osobno w ramach jednej organizacji KIF.

W dniach 29.11-06.12.2014 r. Dyrektor i założyciel Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sztuk Walki Robert Budny powrócił do stolicy Francji, gdzie pod okiem Alain Formaggio ukończył kolejne dwa Międzynarodowe Kursy Instruktorskie Krav Maga o specjalizacji Militarnej i Policyjnej. Kilka dni później po powrocie do Poznania Budny przeprowadził Pierwszy w Polski Egzamin Krav Maga International Federation (19.01.2015 r.). Zaledwie 8 dni później Budny wrócił do Paryża by kontynuować szkolenie z Master Formaggio. Szkolenie to zakończył zdanym egzaminem na czarny pas drugiego stopnia KRAV MAGA  (27.01-03.02.2015 r.). Tym samym R.Budny uzyskał najwyższe kompetencje instruktorskie Krav Maga International Federation w Polsce. Podczas ostatniego szkolenia Dyrektor KIF powołał Budnego do reprezentowania jego federacji w Mistrzostwach Francji Krav Maga (11 kwietnia 2015r.). Budny przyjął wyzwanie. Po raz siódmy odwiedził stolicę Francji, gdzie czekał już na niego Sparingpartner Alexandre Lockert. Budny i Lockert okazali się najlepszym duetem zdobywając 1 miejsce i tytuł Mistrzów Francji Krav Maga sezonu 2014-2015.

W dniu 19 grudnia 2015 r. Robert Budny wziął udział w pierwszych Otwartych Mistrzostwach Świata Krav Maga (z j.ang. Ist Open International Krav Maga) rozgrywanych w Paryżu.  Był jedynym reprezentantem naszego kraju biorącym udział w tych prestiżowych zawodach. Wraz z A.Lockertem wywalczył tytuł Wicemistrza Świata w kategorii Open oraz brązowy medal w kat. Mężczyźni-Senior.

Podium Wicemistrzowie Świata Krav Maga Robert Budny i Alexander Lockert (4)

I Otwarte Mistrzostwa Świata Krav Maga – 19.12.2015r. Paryż.
Od lewej: Nasz Wicemistrz Świata Robert Budny wraz z sparingpartnerem A.Lockertem.