Sty 232012
 

W dniu 21.01.2012r. w Szkole Podstawowej Nr 46 w Poznaniu, przy ul. Inowrocławskiej 19 odbyły się
I Mistrzostwa Poznania w Oyama Karate dla dzieci.

W zawodach wzięło udział trzydziestu jeden najmłodszych karateków z Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sztuk Walk. Niestety z powodów choroby nie dotarło na zawody aż szesnastu zawodników.

Podczas Mistrzostw rozegrano dwie konkurencje:

 • Pierwsza techniczna – KATA. W tej konkurencji pod czujnym okiem pięciorga sędziów, dzieci prezentowały układy kihon kata. Ocenie podlegało m.in. poprawność wykonywanych kopnięć i uderzeń, kierowanie technik w odpowiednie strefy, poprawność pozycji, przejścia w pozycjach, dynamika i timing. W eliminacjach karatecy podlegali ocenie systemem punktowym (od 1 do 5),  w finałach jednak werdyktu dokonywano systemem chorągiewek (biały-czerwony). W eliminacjach i finałach w kategorii białych pasów dziewcząt i chłopców wykonywano „Kihon kata sono iczi”. W kategorii niebieskich pasów dziewcząt prezentowano w eliminacjach „Kihon kata sono ni”, a w finale „Kichon kata sono san”. Chłopcy z niebieskim pasami demonstrowali w eliminacjach „Kihon kata sono ni”, natomiast w finale „Kihon kata sono yon”.
 • Druga ogólnosprawnościowa (Tor przeszkód) – ZWINNOŚĆ. Polegała ona na pokonaniu toru z siedmioma przeszkodami. Każdy zawodnik dwukrotnie pokonywał trasę toru. Przeszkodami były: slalom miedzy pachołkami, przeskok nad przeszkodą, przewrót w przód, przejście pod przeszkodą (czołganie), przejście po równoważni, przeskoki obunóż nad belką, czworakowanie (pajączki). Dzięki tej konkurencji sędziowie mogli sprawdzić m.in. sprawność, wytrzymałość, szybkość, gibkość oraz ogólną koordynacje ruchową uczestników. W tej konkurencji odbyły się cztery kategorię: dziewczęta, starsze dziewczęta, chłopcy, starsi chłopcy.

W skład sędziowski wchodzili:

 • Sędzia główny: Sensei Robert Budny 1 Dan
 • Sędziowie Maty:
  • Senpai Izabela Koźlik 2 Kyu
  • Senpai Mariusz Budny 4 Kyu
  • Senpai Tomasz Woźniak 4 Kyu
  • Senpai Paweł Sieradzki 4 Kyu
 • Asystenci sędziów:
  • Senpai Mikołaj Michalak 3 Kyu
  • Pani Katarzyna Szamer
  • Pani Joanna Owczarczyk

 

Podczas zawodów na mniejszej sali gimnastycznej, równocześnie prowadzone były gry i zabawy ruchowe dla wszystkich uczestników zawodów. Zajęcia te prowadzili zaprzyjaźnieni z naszym klubem animatorzy, studenci AWF Poznań Pani Małgorzata Rywka oraz Patrick Miszczak. Celem tych zajęć było zminimalizowanie stresu przed startem dzieci i jednocześnie dobrą zabawą po starcie na macie bądź torze.

Każdy z uczestników zawodów otrzymał pamiątkowy dyplom za udział w I Mistrzostwach Poznania w Oyama Karate dla dzieci oraz naklejki z logo klubu i gadżety odblaskowe. Finaliści otrzymali medale, puchary oraz dodatkowe upominki.

 

Listy finalistów:

 • Konkurencja KATA:
  • Niebieskie pasy dziewczęta:
   1. Kinga Ratajczak
   2. Nicole Gryzińska
   3. Lidia Ratajczak
  • Niebieskie pasy chłopcy:
   1. Paweł Pawlak
   2. Jan Pawlak
   3. Jakub Winiecki
  • Białe pasy dziewczęta:
   1. Amelia Ciepła
   2. Zuzanna Mikzińska
   3. Jagoda Domagalska
  • Białe pasy chłopcy:
   1. Mateusz Woźniak
   2. Kamil Mikulski
   3. Wojciech Gronowski
 • Konkurencja ZWINNOŚĆ
  • dziewczęta:
   1. Alicja Kobus
   2. Liliana Rybińska
   3. Martyna Gruszka (najmłodsza uczestniczka Mistrzostw)
  • starsze dziewczęta:
   1. Lidia Ratajczak
   2. Kinga Ratajczak
   3. Patrycja Bogucka
  • chłopcy:
   1. Mateusz Wożniak
   2. Aleks Szał
   3. Dorian Tołstołucki
  • starsi chłopcy:
   1. Paweł Pawlak
   2. Jan Pawlak
   3. Dominik Nowak

 

Po inauguracji zwycięzców wyróżniono Najlepszych Zawodników w sezonie 2010/2011. Najlepszą wśród dziewcząt okazała się Kinga Ratajczak mająca aktualny tytuł Mistrza Województwa Wielkopolskiego w kata w kat. dzieci dziewczęta. Tytuł Najlepszego zawodnika wśród dzieci chłopców zdobył aktualny Mistrz Województwa Lubuskiego w kata Paweł Pawlak. Oboje otrzymali upominek w postaci podręcznika do Oyama Karate „Oyama Karate styl stulecia” W.Leończyka.

Listy wszystkich startujących w Mistrzostwach (od najstarszego do najmłodszego):

Nr. Imię Nazwisko
1 Paweł Pawlak
2 Hubert Przypis
3 Wojciech Gronowski
4 Wojciech Graczyk
5 Zuzanna Mikzińska
6 Dominik Nowak
7 Jakub Pietrzyński
8 Patrycja Bogucka
9 Nicola Gryzińska
10 Jakub Winiecki
11 Lidia Ratajczak
12 Amelia Ciepła
13 Nikodem Wojewoda
14 Jan Pawlak
15 Maksymilian Banicki
16 Jagoda Domagalska
17 Martyna Szymańska
18 Kamil Mikulski
19 Julia Manikowska
20 Zofia Nowak
21 Kinga Ratajczak
22 Mateusz Woźniak
23 Liliana Rybińska
24 Alicja Kobus
25 Aleks Szał
26 Julia Paetz
27 Ewa Paetz
28 Aleksandra Dębska
29 Kacper Gronowski
30 Dorian Tołstołucki
31 Martyna Gruszka

 

Dziękujemy wszystkim za przybycie na zawody, Rodzicom za kibicowanie, doping i stworzenie świetnej atmosfery na sali. Swoje podziękowania raz jeszcze kierujemy do firmy LAMBIT reprezentowanej przez Pana Tomasza Ratajczaka za dużą pomoc sponsorską, Firmy Budowlano-drogowej „GIPPOL BIS” reprezentowanej przez Panią Sylwię Szniecką  za przygotowanie podium dla finalistów, Pana Roberta Pawlaka za przygotowanie dyplomów i pomoc techniczną.

Transmisja z naszych Mistrzostw będzie można obejrzeć w Ratajskiej Telewizji Kablowej w dniach od  26.01.2012r. do 01.02.2012r. w programie „Aktualności ratajskie” o godz. 16:30. W Internecie na stronie RTV (http://www.rtk.poznan.pl/) od 27.01.2012r. (tj. piątek).

Wszystkim uczestnikom gratulujemy zdobyć nowego sportowego doświadczenia, a finalistom zwycięstwa, OSU!

 

 

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.